Basınçlı su uygulamasıyla rahatlatıcı masaj yapma özelliği olan jakuziler sık tercih edilen şık ve kullanışlı ürünlerdir. Ancak jakuzi temizliği klasik küvet temizliğinden daha fazla dikkat ve özen gerektirir. Elektrikle ya da motor gücüyle çalışan jakuzilerin temel çalışma prensibi suyu devir daim ederek su borularından ve jet adı verilen su çıkış kanallarından basınçlı havayla karışık su vermesidir. Bu nedenle jakuzinin asıl kirlenen kısmı küveti değil su boruları ve çıkış kanallarıdır.

                  Su borularında ve jetlerde zamanla biriken şampuan, sabun, vücut kirleri ve saçlar bir kir tabakası oluşturur. Gözle görünmeyen bu kirler jakuzi her çalıştırıldığında insan sağlığını ciddi anlamda etkileyen bakteri ve mikropların suyun içine karışmasına sebep olur.

Jakuzi Nasıl Temizlenir?

                  Öncelikle jakuzinin görünen kısımları, musluklar, duş başlığı banyo temizleme deterjanları ya da karbonat yardımıyla nemli bir bezle silinir. Temizlik işleminden önce jakuzinin güç düğmesinin kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde elektrik ya da motor gücüyle çalışan jakuzi suyla buluştuğunda istenmeyen kazalar yaşanabilir.
Jakuzi küveti seramikten yapılmışsa karbonat ya da tercih edilen sert formlu herhangi bir madde süngerle kullanılabilir, ancak akrilik malzemeden yapılan küvetler kolay çizilebileceğinden mutlaka sıvı deterjan ve yumuşak, emici bir bez kullanılmalıdır.
Küvet bol suyla durulanır ve tamamen temizlendiğinden emin olunur.
                  Sıra su borularına ve jetlere geldiğinde, jetler çıkarılabiliyorsa (bazı jakuzilerin jet kısımları çevrilerek çıkarılabilir, ancak kullanma talimatı okunmadan bu işleme kalkışılmamalıdır) çıkarılır ve ayrı bir kabın içine konmuş suya banyo deterjanı ya da sirke ve limon karışımı eklenerek bu kapta 15 dakika kadar bekletilir.
                  Jakuzinin küveti su borularının seviyesine kadar doldurulur ve içine 2 su bardağı kadar sirke, bir adet limon suyu ve 2 çorba kaşığı karbonat eklenir. Jakuzi çalıştırılır ve bu dezenfektan suyun tüm borulardan geçtiğinden emin olunur. Her jakuzinin çalışma hızına göre bu süre değişse de 2-3 dakika yeterlidir.
                  Limon, karbonat ve sirke yerine, 1 kahve fincanı çamaşır suyu ya da 1 su bardağı kadar banyo temizleme deterjanı kullanılabilir.
Deterjanlı suyla 2-3 dakika çalışan jakuzi tekrar güç düğmesinden kapanır ve küvetteki su tamamen boşaltılır.
Ardından durulama işlemine geçilir. Küvet durulama suyuyla doldurulur  ve jakuzi tekrar çalıştırılarak su borularının durulandığından emin olunur. Jakuzide deterjanlı su kalmayana kadar işlem tekrarlanabilir.

  Paslanmış Fayans Temizliği

1. Paslanmış Fayans Temizliği

2. Pas  Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkarılır ?

3. Jakuzi Nasıl Temizlenir

4. ​Küvet Temizliği Nasıl Yapılır ?

Koltuk lekesi nasıl çıkar

Jakuzi Nasıl Temizlenir ?

Fayans Silme

Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

Jakuzi Temizliği Nasıl Olur

           Uzun süre kullanılmayan bahçelerde veya evlerde suya maruz kalmış olan fayanslarda pas lekeleri oluşur. Bilinen en zorlu lekelerden biridir. Pas lekesini çıkarmak için çok fazla seçenek olmasa da etkili bir çözümü vardır.

           Fayanstan pas lekesini çıkarmak için marketlerde satılan pas sökücülerden alınabilir. Temizlenecek bölgede pas lekesi haricinde toz, talaş türü büyük çöpler varsa vakumlu elektrik süpürgesi kullanılarak tozlar süpürülür. Bulaşık deterjanı eklenmiş köpüklü su hazırlanır. Temiz bir bez ile tüm lekeler temizlenir. Daha sonra alınan pas sökücü sprey şişesine boşaltılır. Pas lekelerinin üzerine püskürtülür. Tüm zemini kaplayacak şekilde bolca püskürtüldükten sonra 10-15 dk bekletilir. Daha sonra başka bir sprey şişesine duru su doldurulup pas sökücüyü akıtmak için işlem gören alana püskürtülür. Akan suyun leke vermemesi için diğer zeminler muşamba ile kaplanabilir veya kirin akıp gitmesi için yol açılabilir. Bu işlemden sonra hazırlanmış olan köpüklü su ile zemin iyice temizlenir. Bu şekilde fayans pas lekelerinden arınmış olur.

           Temizlenecek fayans kapalı bir alandaysa pas sökücü püskürtüldükten sonra kimyasal solunmamalıdır. Ortam havalandırılmalı, mümkünse pencere açık tutulmalıdır. Kimyasal mümkün olduğunca tene temas ettirilmemeli gerekirse eldiven ve maske kullanılmalıdır. Duvar fayansları temizlenecekse aşağı süzüleceği için pas sökücü birkaç dakika boyunca sürekli püskürtülmelidir. Sonra bir hortum veya yine sprey şişesi yardımı ile duru su tutularak pas sökücü akıtılmalıdır. Yüksek duvarları temizlemek için uzun sopalı çekçek kullanılabilir.

Fayans Temizliği

Pas Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar ?

Bitkisel Temizlik
Küvet Temizliği

                 Kumaşlar çeşitli nedenlerle pas tutabilirler. Makinelerin bulunduğu ortamlarda çalışıyorsanız kumaşların pas tutması kaçınılmaz bir durumdur. Bazen de çamaşır makinelerinde oluşan pasın kumaşlara da geçmesi mümkündür. Kumaşların paslı bir materyal ile temasında, sürtünmesinde kumaşta paslanma oluşmasına neden olabilir. Kumaş üzerinde oluşan pas lekelerini temizlemek için uygulanacak yöntemler aşağıdaki anlatıldığı gibidir:

                  Paslanan kumaşınızı temizlemek için öncelikle bir limonu ortadan ikiye kesin. Kestiğiniz bir parça limonun üzerine bir miktar tuz ekleyin ve bununla pas lekesini ovalayın. Ardından sıcak su kullanarak kumaşınızı yıkayın ve kurumaya bırakın. Limonla uygulanabilecek diğer temizlik türü, pas lekesinin üzerine limon damlatılıp, kumaşın ütülenmesidir. Limon suyu asit içerdiği için bir nevi doğal çözücü olarak kabul edilir. bu nedenle pas lekesine damlattığınız limon suyu etkili bir yöntem olacaktır. Kumaşınıza limon suyunu sıkıp, kumaşınızı güneşte kurumaya da bırakabilirsiniz. Limon zamanla kumaştaki pas lekesini hafifletecektir. Ardından kumaşınızı soğuk su ile de yıkayıp kurutabilirsiniz.

                  Kumaşlarınızda olan pas lekelerini aktarlarda bulabileceğiniz krem tartar ile de temizleyebilirsiniz. Krem tartarı paslı bölgenin üzerine sürün. Bir süre beklettikten sonra kumaşı sıcak suyun içerisine batırın ve bu şekilde 5 dakika kadar bekletin. Son olarak da kumaşınızı normal yıkama koşullarında yıkayın.

                   Paslanan kumaşlarınızın üzerine yine aktarlarda bulacağınız çiçek yağını sürüp üç gün kadar bekletin. Üçüncü günün ardından amonyaklı bir bezle kumaşınızdaki pas lekesini ovalayın ve yıkayın.

                   Paslanan kumaşlarınızı temizleyebileceğiniz diğer temizlik maddesi amonyaktır. Bir miktar amonyağı ve suyu bir kap içerinde karıştırın. Bu karışımın kumaşınıza zarar verip vermediğini görmek için ufak bir parçasında test edin. Kumaşınız zarar görmüyorsa, palı olan bölgeyi bu karışımın içine batırın ve birkaç dakika bekletin. İsterseniz temiz bir bezi bu karışıma batırıp pas lekesini ovalayarak da temizleyebilirsiniz.  Son olarak da kumaşınızı normal yıkma koşullarında yıkayın ve kurulayın.

                      Temizliği zahmetli olan yerlerden birisi de banyolardaki küvetlerdir. Küvetlerin temizliğinin zorluğu geniş hacimli olmalarından kaynaklanır ancak düzenli olarak temizliklerinin yapılmaması bu alanlarda bakteri ve mantar gibi canlıların üremesine sebep olabilir.

                      Küvetlerde oluşan kirler sabun, şampuan ve saç kremi gibi ürünlerin kalıntıları ve sudaki kireç ve diğer minerallerden kaynaklanır ve bu kirlerin temizlenmesi için piyasada birçok temizlik ürünü bulunur. Özellikle de kireç önleyici kimyasallar kullanılarak küvet temizliği yapılabilir. Ancak temizlik işleminde kimyasal içerikli ürünler kullanmak istemeyenler evlerinde bulabilecekleri malzemelerle küvetlerinin temizliklerini oldukça etkili bir şekilde yapabilir.

Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

                       Küvet temizliğinde kullanılan en etkili maddelerin başında diğer birçok temizlik uygulamasında da kullanılan karbonat gelir. Ovularak temizlenen yüzeylerde oldukça etkili olan karbonat küvetteki tüm kirlerin çıkartılmasını tek başına sağlar. Bunun için öncelikle küvetin sıcak su ile yıkanması gerekir. Sıcak su ile yıkama işleminde küvetteki tüm kirler kabaracağından dolayı temizlik işlemi çok daha kolay olur.
                       Yıkama işleminden sonra bir sünger üzerine bolca karbonat dökülür. Temizlikte kullanılacak sünger mümkünse banyo süngeri olmalıdır. Bu tip ürünler hem yüzey özellikleri hem de genişlikleri bakımından küvet temizliğine daha uygundur. Ancak temizlikte bulaşık süngeri kullanılacaksa temizlik için süngerin sert yüzeyi tercih edilmelidir. Sünger üzerine yeterince karbonat döküldükten sonra kirli bölgeler karbonatlı sünger ile ovulmalı ve arada sünger üzerine karbonat ilavesi yapılmalıdır. Bu şekilde küvetin içindeki kirler kolaylıkla temizlenebilir. Küvet bataryası ve duş başlığı da aynı sünger kullanılarak temizlenebilir.
                        Küvet temizliğinde kullanılabilecek bir diğer madde de beyaz sirkedir. Eğer küvette genel olarak kireç lekeleri varsa temizlik işleminde sirke tek başına kullanılabilir. Bunun için temizlik süngeri üzerine bir miktar sirke dökülmesi ve kirli bölgelerin ovularak silinmesi yeterlidir. Özellikle de küvetin duş kabinlerinin camlarındaki ve fayanslardaki kireç lekeleri bu şekilde kolaylıkla temizlenebilir. Yoğun kirlerin olduğu bölgelerde ise küvet sirkeli sünger ile silindikten sonra 10-15 dakika kadar beklenmesi gerekir. Eğer küvetteki kirlerin temizliğinde sirke tek başına yeterli olmuyorsa bu durumsa sirke içerisine bir miktar karbonat eklenerek kirli bölgeler bu karışımla silinebilir.
Bu doğal malzemelerin dışında küvet temizliği için çamaşır suyu ya da kireç çözücüler de kullanılabilir. Ancak kimyasal madde ile yapılan temizlik işlemlerinde eldiven ve maske kullanılmasına, banyoların iyi havalandırılmasına ve temizlik işlemi sonrasında bol su ile durulama yapılmasına dikkat edilmelidir. Çamaşır suyu, amonyaklı bir temizlik ürünü ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.
                       Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra küvet bol su ile yıkanıp durulanmalıdır. Batarya ve duş başlığı gibi eşyalar ise su lekesi kalmaması için temizlik sonrasında kurulanarak bırakılmalıdır.

......www.temizlikbizdensorulur.com ... ......