izmir ev temizliği fiyatları

Evi döşemek — fikirler & ilhamlarEvimi nasıl yenileyebilirim?

Önemli zorluklardan biri görece küçük odaları döşemektir. Yatak odası, oturma odası, mutfak ve gen odası gibi alanlar için uyumlu bir karışım bulmaya çalışın. Tüm alanlar birbirinden farklı ama yine de tarz olarak birbirleriyle bağlantılı olsun. Odalar arasındaki fark yaratmanın en kolay ve başarılı yollarından biri renklerle oynamaktır. Oturma odasını açık pastel tonlarla, yatak odasını beyaz ve mutfağı da daha koyu renklerle boyayabilirsiniz. Kullanacağınız kumaş parçaları lambalar gibi aksesuarlarla ve mobilyaları akılcı bir biçimde döşeyerek bir ya da iki odası olan daireler bile daha geniş görünebilir. Önemli olan şey dairelerimizi yaşanabilir yaşam alanlarına dönüştürmektir. Bunun anlamı da oturma gruplarına yeteri kadar yer açmak, eve yeterince doğal ışık girmesini sağlamak ve ortaya dinlendirici, ve huzur verici bir atmosfer ortaya çıkarmaktır. 

Dairenizde tadilat yapmak 

Dairenizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken en önemli şey uyumdur. Odalarda bulunan masa, sandalye ve kanepelerin simetrik bir yapıda düzenlenip dengeli bir sonuç ortaya koyduğundan emin olun. Her yer açık renkliyken bir duvarı koyu renge boyamaktan ya da koyu renkli duvar kağıdıyla kaplamaktan kaçının. Dairenizi mümkün olduğu kadar doğal ışık girmesini sağlayın. Şık perdeler odanın görüntüsüne güzel bir katkı sağlarken, ışığın evin kitap okuduğunuz bölümüne girmesine ve dairenin harika bir dinlenme atmosferi olmasına yardımcı olur. Tasarım işinde çok aşırıya da kaçamamak gerekir. Bazen daha az daha iyidir bu yüzden evde bazı negatif alanlar yani özellikle dekorasyondan kaçınılmış alanlar bırakmaya gayret edin. 

Dairenizi dekore etmek 

Dairenizi dekore ederken dekore ettiğiniz yerin tümden bir ev olmadığının farkına varmak önemlidir o yüzden çok abartıp tantanalı projeleri seçmeyin. Daireler içinde yaşayan insanlara uyum sağlayıp yuva gibi hissettirdiğinde esas işlevlerini bulmuş olurlar bu yüzden evinizi evde yaşayanların kendilerini rahat hissedeceği şekilde dekore edin ve tasarım trendlerine çok da fazla takılmayın. Renk evinize fark katacak  önemli bir unsurdur. Duvarlar ve tavanlarda açık renkler kullanmak odaları daha geniş gösterir ve açık renkler ahşap yer döşemeleri ve yumuşacık yastıklarla da uyum sağlar. Birkaç iyi seçilmiş sanat eseri ya da poster dairenize karakter ve kişisel bir dokunuş sağlarken, çiçekler misafirlere sıcak, aromatik bir karşılama sağlar. Ancak kullanacağınız dekorasyon son tahlilde sizin kişisel arzularınıza bağlı olduğundan, renkler, dokular ve hoşunuza giden mobilya tercihlerini kendiniz düşünün. 

Büyük odaları nasıl döşe meliyiz? 

Büyük odalarda sıkıntı odayı sıcak ve samimi, girenleri hemencecik içine alıveren bir ortama dönüştürmenin zorluğudur. Büyük alan kaplayan zemin, büyük duvarlar ve geniş pencerelerin arasında yabancılaşmış ve rahatsız hissetmek işten bile değildir. Bu da tasarımcıların istemediği bir şeydir. Bu durumlarda odaya biraz yeşillik ilavesi her daim işe yarar. Odaya doğanın yumuşaklığını çağrıştıracak ve doğal ışıkla uyum sağlayacak birkaç yeşil bitki ilave etmek her zaman başarılı sonuçlar verir. Ayrıca sıcak renkler arasında bir kontrast oluşturmaya gayret gösterin. Beyaz duvarlar ve kahverenginin sıcak tonlarında ahşap zeminler iyi bir kombinasyon olur. Duvarlarda süpürgelik kullanmak ve duvarları iki farklı renk tonuyla boyamak yüksek duvarları daha alçak gösterebilir ve tüm oda daha sıcak bir görüntüye kavuşabilir. Ayrıca kitaplıklar, kanepeler ve masaları sınır olarak kullanarak, odayı etkin biçimde birkaç küçük parçaya bölebilir, böylece daha etki edilebilir küçük alanlar yaratabilirsiniz. 

Küçük odaları nasıl döşemeli? 

Küçük odaları mümkün olabildiğince büyük göstermek gerekli o yüzden küçük odalarda açık renkler kullanmayı tercih etmeli ve çok elzem olmadıkça aksesuar ve süs kullanımında kaçınmalı. Temel mobilyalardan vazgeçmemeli ve odada hareket edebilecek kadar alan bırakmaya çalışmalısınız. Yatak, kanepe, masa, kısaca tüm mobilyaları mümkün olan en küçük boyutlarda seçin böylece odada daha fazla serbest alan bırakabilirsiniz. Seçeceğiniz açık renkler ve dışarıdan odaya gelecek doğal ışıkla birlikte biz ilüzyon bile olsa tüm odalar geniş ve ferah görünebilir. Küçük odaları döşerken tercih edilebilecek bir başka şey de modüler mobilyalar kullanmaktır. Kalıcı mobilyalar yerine katlanılabilir sandalye ve masalar kullanabilirsiniz. Kullanmanız gerektiğini bu tür mobilyaları açarak kullanabilir, işleri bittiğinde de katlayarak bir kenara koyabilirsiniz. Böylece daha fazla alan elde etmiş olursunuz. 

Dairemi daha sıcak bir hale nasıl getirebilirim? 

Daireleri daha sıcak hale getirmenin önemli anahtarlarından biri renklerdir. Duvarlar ve tavan için nötr tonları tercih edin ama aksesuarlarda istediğiniz kadar canlı renk kullanabilirsiniz. Parlak renkli yastıklar ve rengarenk örtü ve perdeler odaya sıcak bir hava katabilir. Rengarenk çiçekler ve çeşitli diğer bitkilerin yanı sıra çok aşırı kaçmadan kullanacağınız zevk sahibi süs eşyaları odaya tazelik katar ve odanızın tekdüzelikten kurtulmasını sağlar. Yuva sıcaklığındaki evlerde yeteri kadar oturma grubu olması da bir gerekliliktir ancak oturacak mobilyalarda aşırıya kaçarsanız odayı daraltmış olursunuz. Bu yüzden akılcı bir denge oturtmakta fayda var.

Küçük daireler için dekorasyon ipuçları 

Küçük dairelerde en büyük sorun sıkıştırılmış duygusunu ortadan kaldırabilmektir. Alanı geniş göstermek için açık renkler kullanmak önemlidir. Öte yandan bu etki için aydınlatma da çok önemli bir etmen. Doğal ışığın bolca girdiği odalar ya da bu imkandan mahrumsa da iyi aydınlatılmış mekanlar olduklarından daha geniş ve ferah görünüyor. Özellikle dairenin oturma odasında bölümünde aydınlık bir atmosferin olması çok önemli. Mümkünse duvarları ve dolapları da aydınlatmak da fayda var. Küçük dairlerde yer tasarrufu sağlamanın bir diğer yolu da akılcı depolama çözümleri kullanmak. Mümkün olan her yeri dolaba ve depolama alanına dönüştürmek mümkün. Böylece hem yer tasarrufu sağlarken hem de her şeyin yerli yerinde ve ulaşılabilir olmasını sağlamış olursunuz. Aynı zamanda akılcı oturma çözümleriyle de odada yer tasarrufu amacına hizmet edebilirsiniz. Pencere kenarlarını oturulacak yerlere çevirerek, duvara monteli banklar kullanarak, katlanabilir sandalyeler ya da kolayca taşınabilir minder ve armutlarla evde daha fazla alan yaratmak mümkün olabilir. Küçücük bir tasarım dokunuşuyla tüm odalar çok güzel bir şekilde döşenebilir. 

Öğrenciler için dekorasyon ipuçları 

Öğrenciler her şeyden önce uyuyacak ve ders çalışacak bir yere ihtiyaç duyarlar. Ancak ihtiyaç duydukları alan hiçbir zaman büyük olmaz. Öğrenci odalarında katlanabilir yataklar ve duvara monteli açılır kapanır çalışma masalarını kullanabilir böylece yerden tasarruf etmiş olursunuz. Bembeyaz duvarlar yeni yeni posterler için uygun alanlar oluştururken, öğrenciler değişen zevklerine göre istedikleri posterleri duvara asabilir. Öğrenci odaları için en güzel fikirlerden biri de çalışma masasını pencerenin önüne kurmak böylece de ders çalışırken gün ışığından doyasıya faydalanmaktır. Çatı katlarını döşemek için ipuçları Çatı katları giderek popülerliği artan yaşama alanları oldu. Ancak bu alanlar alçak tavanları ve tuhaf açılı köşeleriyle tasarım yaparken zorlu alanlar halinde. Çatı katlarında yatağı tavanın en alçak olduğu yerlere koymaya çalışın ya da köşeleri ve bucakları eşya koymak için kullanın. Böylece odanın geri kalanını oturma ve yaşama alanı olarak kullanabilirsiniz. Eğer yatağınızı çatının en açılı yerine yerleştirirseniz duvarlar kitaplıklar ve masalar için kalabilir. Ayrıca dolapları da açılı yerlere yaptırıp, normal bir odadaki dolapmış gibi gösterebilirsiniz. 

Nasıl bir dekorasyon evimi modern gösterebilir? 

Modern evlerde temiz çizgiler aerodinamik mobilyalar ve nötr renklerin kullanımına çok rastlasak da daha parlak renk tonlarını kullanan pek çok farklı tasarım tarzı da bulunuyor. Modern tasarım her zaman işin abartısına kaçmamayı hedef alır ve bu yönde uygulamalara gider. Genel fikir zaman geçirmek için sıkıcı bir yer yaratmak yerine uyum ve zarafet dolu mekanlar yaratmaktır. 

Evim için hangi tarz uygun? 

İskandinav tarzı mobilyalar 

İskandinav tarzı mobilyalar daha ziyade ahşap kullanımına dayanır ve ahşap beyaz duvarlar ve tavanla birleştirilir. Genelde minimum düzeyde süslemenin görüldüğü bu tarzda zarafet birinci planda hedef alınan unsurdur. Tüm mesele yaşamak için bir makine yaratmaktır, bir sanat eseri değil. 

Country tarzı mobilyalar 

Country tarzı sıcak ve geleneksel yaşam alanları yaratmayı hedef alır. Genelde ahşap, seramik karolar, tuğla ve geniş pencerelere rastladığımız tarzda şömineler sağlam masa ve dolaplara da rastlamak mümkün. Bu tarz genelde yuva sıcaklığıyla lüks tasarımı bir araya getiren ve daha çok geniş odalarda daha şık duran bir tarzdır.

Modern bir daire dekorasyonu 

Modern daireler geniş alanlarda yer alır ve duvarlar, tavan ve zeminler arasında açık ayrım söz konusudur. Genelde modern tarzda mobilyalar çok sıklıkla rastlanır. Bu yüzden seçme şansı fazladır. Dolayısıyla ev halkının beğenisine uygun modern mobilyalar bulmak zor olmayacaktır. Modern tarz daireler de modern bir anlayışla diğer tarzlara ait çizgilere de rastlamak mümkün olabilir. Eklektik bir dairede de en çok modern çizgiler görünür.ev temiZLİği 79 TL

​den başlayan fiyatlarla

Temizlik Şirketi

İZMİR TEMİZLİK ŞİRKETLERİ

Kapsamlı ev temizliği nasıl yapılır?


Temizlik bir evin nasıl göründüğünü etkileyen en önemli unsurdur. Dünyanın en güzel dekorasyonun bile temiz olmayan bir evde hiçbir cazibesi kalmayacaktır. Evlerinizin güzel ve estetik görünmesini istiyorsanız her zaman temiz ve düzenli tutmaya özen göstermelisiniz. Daha önce 20 dakikada ev nasıl temizlenir? isimli yazımızda gündelik ve kolay temizlik yapmanın ipuçlarından bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise mevsim geçişlerinde yapılan büyük ve kapsamlı temizliğin aşamalarını ayrıntılarıyla ele alacağız.


Evinizde o gün temizlik yapıyor olsanız da olmasanız da, dört mevsim, havalar ne kadar soğuk olursa olsun, evinizin içindeki havanın tazeliğini korumak için mutlaka her gün evinizi havalandırmalısınız. Bir evin yerlerinin, mobilyalarının, duvarlarının temizliğinden daha önemli olan şey ve evin temizliğini en çok gösteren ve hissettiren şey evin havasının temiz olmasıdır. Yaşam alanlarınız pırıl pırıl bile olsa, düzenli havalandırılmayan evlerde boğucu ve nahoş bir hava hakim olur. Özellikle sigara içilen evlerde ve açık mutfaklı salonlarda sigara ve yemek kokuları havayı çok daha hızlı yoracağı ve kirleteceği için bu ihtiyaç daha da zorunlu hale gelir.  temizliğine girişmeden önce,  bütün pencereleri açarak evinizi iyice havalandırın.Duvarların evlerin dekorasyonlarını en çok gösteren unsurlardan biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Elbette haftalık temizliklerde bu işlemi yapmanıza gerek yok ama bu yazımızda mevsim dönüşlerinde yapılan ayrıntılı ev temizliğine değindiğimiz için evi havalandırırken temizliğin ilk aşaması olarak duvarlardan başlayabilirsiniz. Elbette evin bütün duvarlarını baştan aşağıya silmekten söz etmiyoruz. Evin tüm odalarını tek tek gezin ve duvarlarda oluşan lekeleri tespit edin. Daha sonra bu lekeleri duvarların boyasına ya da dekorasyonuna zarar vermeyecek mikrofiber bir bez ve sıvı arap sabunu ile (ya da aşındırıcı olmayan bir deterjanla) temizleyebilirsiniz. Duvarlarınızdaki lekeleri boyaya zarar vermeden çıkarmanın bir başka doğal yöntemi de sirkeli su kullanmaktır.

Perdeler ve cam temizliği

Duvarları temizledikten sonra evin kokusunu ve havasını değiştiren perde ve camlara yönelebilirsiniz. Önce evin tüm odalarındaki tüm perdeleri çıkarın ve çamaşır makinesine atın. Perdeler yıkanırken cam temizliğine geçebilirsiniz. Cam silme bezleri ve cam silme sularıyla camlarınızı pırıl pırıl yapmak çok kolay. Ancak cam silme bezi dışındaki bezler camlarda leke ve toz bırakacağı için işinizi çok daha zorlaştıracaktır. Cam silme sularınızın içine biraz tuz eklerseniz, camlarınız çok daha hızlı ve çok daha etkili temizlenecektir. Ayrıca sirke, cam silerken de yardımımıza koşan doğal bir ürün olma niteliği taşıyor. Camlarınızı hazır cam silme suları yerine sirkeli suyla da temizleyebilirsiniz. Üstelik sirkeli suyla silinen camlar çok daha uzun süre temiz kalırlar. Camları silerken özellikle yüksek katlarda oturuyorsanız lütfen önce can güvenliğinizi düşünün ve asla cama çıkmayın. Bunun yerine oldukça ucuza satın alabileceğiniz uzayan cam silme aparatlarından alabilirsiniz. Cam silme işleminiz bitince aynı yöntemle evdeki tüm aynaları da silerek ayna temizliğini de aradan çıkarabilirsiniz.

Toz alın ve ortalığı toplayın

Camları sildikten sonra toz alma işlemine geçebilirsiniz. İtiraf edelim ki hiçbirimiz toz almayı pek sevmiyoruz. Toz alırken evdeki tüm mobilyaları dolanacağız için bir yandan da etrafı toplayabilirsiniz. Cam sehpaların tozunu cam silme sularıyla, ahşap sehpa ve mobilyaların tozunu ise ahşap mobilyalar için üretilmiş deterjanlı sularla alırsanız mobilyalarınızı yıpratmamış olursunuz. Unutmayın ki düzenli toz alınan bir ev her zaman daha temiz görünür. Mobilya ve sehpaların tozlarını aldıktan sonra kapı ve pencere kenarlarını da silmeyi unutmayın.

Çarşafları değiştirin

Sırada kumaşlı mobilya ve çarşafların temizliği var. Önce evdeki tüm yatak odalarını dolaşın ve bütün yastık kılıflarını, çarşafları ve nevresim takımlarını temizleriyle değiştirin. Bunu yapmadan önce yastıkları ellerinizle vurarak yumuşatırsanız ve hatta mümkünse balkonda bekleterek biraz havalandırın. Çarşafları değiştirdikten sonra oturma gruplarının ve döşemeli koltukların temizliğine geçebilirsiniz. Koltuklarınızı hangi deterjanla sileceğiniz, koltuk takımınızın kumaşının malzemesine göre değişkenlik gösterebilir.

Dolap ve çekmeceleri düzenleyin

Bütün ve ayrıntılı ev temizliğinden bahsettiğimiz için, temizliğin bir sonraki aşamasında dolap ve çekmecelere geçebilirsiniz. Evdeki büyün yaşam alanlarındaki dolapları ve çekmeceleri açıp düzenleyin. İçleri bir şekilde tozlanmış olan dolap ve çekmecelerin de içindekileri çıkarıp tozunu alıp yeniden yerleştirin. Evlerimizdeki dolap ve çekmeceler aslında yaşam alanlarımızın olmazsa olmazlarıdır. Tüm düzenimizi onlar sağlar ve dağınıklığımızı toplarlar. Bu yüzden çekmece ve dolapların içlerinin düzenli olması ve aradığımız şeyleri istediğimiz zaman bulabilmek yaşam kalitemizi bir hayli arttıran unsurlardan biridir.

Banyo ve tuvaletler


Banyo ve tuvaletler en çok düzenli vakit ayırmanızı gerektiren ve en çok enerji harcayacağınız yaşam alanlarının başında geliyor. Hem düzenli kullanıldıkları için, hem hijyenin maksimum düzeyde hakim olması gerektiği için, hem de sağlık açısından banyo ve tuvaletlerinizin her zaman temiz kalması çok ama çok önemli. Tuvaletlerde klozetleri temizlerken kanallara özellikle özen gösterin. Küvet ve duşakabinlerde ise özellikle köşelere dikkat etmeniz şart. Klozet ve banyo alanlarını temizledikten sonra lavaboyu temizleyin ve sonra dolap ve tezgaha geçin. Banyonuzu temizledikten sonra mutlaka tekrar bütün alana iyice göz gezdirin ve gözden kaçırdığınız noktaları kontrol edin. Bu arada banyodaki el ve yüz havlularını temizleriyle değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

Tüm evi süpürün


Ve ev temizliğinin en sıkıcı ama olmazsa olmaz işlemlerinden birine geldi sıra: Süpürme. Elektrik süpürgenizin çekiş gücüne ve evinizin büyüklüğüne göre bu işlemin süresi değişebilir. Evinizi en içerideki odadan başlayarak süpürmeye başlayın. Eğer yapabiliyorsanız mobilyaları yerinden oynatarak altlarında toz kalmasına olanak vermeyin. Köşelere de özellikle özen gösterin. Halılara daha fazla vakit ayırın. Eğer eviniz düzenli olarak süpürülmüyorsa ve yerlerde çok toz biriktiyse süpürme işlemi sırasında toz kalkacağı için bu işlemi toz almadan önce yapmanız gerekiyor.

Mutfak temizliği

Düzenli bir mutfak tüm evin havasını değiştirmeye yeter. Çünkü hep dediğimiz gibi, mutfakların evlerin kalbidir. İşte bu yüzden de genel temizlik günlerinin dışında da düzenli olarak mutfağınızı derli toplu ve temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Özellikle birikmiş bulaşıklar mutfağınızı ve dolayısıyla tüm evinizi kirli ve nahoş gösterecektir. Tüm bulaşıkları yıkadıktan sonra eğer kapsamlı bir mutfak temizliğine girişecekseniz, zor da olsa tüm dolapları boşaltıp içlerini temizleyip tekrar yerleştirerek başlamanız gerekiyor. Daha sonra mutfak dolaplarının dış kısımlarını ve tezgahınızı silin. Erzak dolabınızı ve buzdolabınızı da boşaltıp raflarını temizleyip yeniden düzenlerseniz pırıl pırıl ve yepyeni bir mutfağa kavuşmuş olursunuz.

Ve son aşama: Yer silme

Ve artık nihayet son aşamaya geldik: Yer silme. Yerleri silerken her zaman önce süpürgeliklerden başlayın. Süpürgelikler düz olmadıkları için temizlemesi en zor yerlerdir. Daha sonra köşelerden başlayarak tüm evi silin. Paspasınızın yeterince nemli ama su damlatacak kadar ıslak olmamasına özen gösterin. Tıpkı yer süpürürken yaptığınız gibi, mobilyaların yerlerini değiştirerek altlarını silerseniz evinizin yerlerinin çok daha uzun süre temiz kalmasını sağlarsınız. Yerleri sildikten sonra paspasınızı da yıkayıp temiz bırakmayı ihmal etmeyin. Son olarak temizliğin başında yıkadığınız perdeleri asarak temizliği sonlandırabilirsiniz. Şimdi pırıl pırıl evinizin keyfini çıkarmaya bakın.


Temizlik ürünlerinde nelere dikkat etmelisiniz ?

1- Ürün isimleri belirlenmelidir.
2- Etiketler okunmalıdır.
3- Ürün ambalajları değiştirilmemelidir.
4- Asitli  ürünlerle klorlu ürünler kesinlikle birlikte kullanılmamalıdır.
5- Ürünler asla koklamamalı ve içilmemelidir.
6- Cilt mutlaka korunmalıdır.


Temizliğin faydaları nelerdir ?

1- Temizlik mekanları ve çevreyi cazip, çekici ve estetik görünümlü olmasını sağlar. Yerler de toz, kir ve çöplerden hiçbir iz bırakılmaması ve güzel görünmesi etkili temizlik ile sağlanır.

2- Temizliğin yararları öncelikle sağlıklı bir ortam yaratılmasını sağlar. Hijyen, yiyecek olan ve olmayan bölgelerin her ikisinde de en temel önceliktir. Eğer hijyenik bir ortam sağlanmaz ise  bakteriler çoğalır ve bazı zararlı bakteriler hastalıklar ve ölümlere neden olabilirler. Mesela, otel ve hastanelerde hasta insanların çarşafları ve yiyecek kapları temizlenip dezenfekte edilmezse yada sıçan, hamam böceği ve diğer zararlı haşerelerin yok edilemediği durumlarda söz konusu zararlı bakteriler her tarafa taşınabilir. Bu bakterilerin ortadan kaldırılması, temizlik şirketleri tarafından hijyenik temizlik yapılması ve mekanı kullanan personel hijyenine bağlıdır.

3- Temizlik eşyaları ve yüzeyleri korur. Mobilyaların, halıların, perdelerin vb. daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

4- Temizliğin faydaları arasında etrafa dökülüp saçılan çöpler herhangi bir tehlikeye meydan vermeksizin ortadan kaldırılmış olması da vardır.

5- Ortamın daha kolay kullanılmasını sağlar, yaşam kalitesini arttırır.

Buharlı temizlik nedir?

Klasik, bilinen temizlik sistemlerinden çok daha etkili ve en önemlisi de daha hijyenik temizlik sağlayan güvenilir bir temizlik metotdur.

Deterjan ve benzeri temizlik ürünlerine ihtiyaç duymadan, kullanılan ürüne göre 150 derece ve üzeri sıcaklıktaki  kuru buharla evinizdeki tüm eşyaları son derece pratik ve hızlı bir şekilde temizler, en ileri seviyede de hijyen sağlarsınız. Aynı zamanda kimyasalların kanserojen etkilerinden kendinizi ve çevreyi korur, bütçenizi kimyasalların parasal yükünden kurtarmış olursunuz.

Çevre temizliği

İnsanlar ve canlılar, ancak temiz bir ortamda yaşar. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bu konuda önlemler alınmakta, bilimsel çalışmalar yapılmakta ve yeni teşkilatlar kurulmaktadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçli olmalarını sağlamaktır. Toprak, Hava ve Su, dünyamıza hayat veren üç temel unsurdur. Bunları temiz tuttuğumuz sürece, dünyamız temiz ve sağlıklı olur.

Evimizin önü ve sokaklarımız temiz olursa toz, çamur, sinek gibi zararlı maddeler barınmaz. Bağ, bahçe ve ormanlarımız temiz olursa dünyamızı süsleyen bitkiler ve ağaçlar canlı ve yeşil olur. Deniz, göl ve ırmaklarımız temiz tutulursa, hem tabiat hem de canlılar hayat bulur. En önemlisi de hava temiz olduğu sürece insanlar ve canlılar bu dünyada yaşayabilir. Aksi halde, hem dünyanın hem de hayatın sonu yaklaşır. Vücudumuzu yaşatan besinlerdir. Dünyamızı yaşatan ise temiz su, hava ve topraktır.


Temizlik nedir?

Temizlik sağlığımıza zarar verecek her türlü pas, toz, kir vb. gibi ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar olarak tanımlanabilir. Temizlik için alınan önlemlerinin tümüne hijyen denilmektedir.

Manevi temizlik

İnsan ruh ve bedenden meydana gelir. İnsanı diğer canlılardan ayıran temel özellik; düşünmesi, akıl ve iradesi ile hareket etmesidir. Doğru düşünen, akıl ve iradesini güzel kullanan insanın davranışları da doğru ve güzel olur. Manevi temizliğin ilk şartı, düşünceyi temiz tutmaktır. İnsan zararlı ve kötü düşüncelerden uzak kaldığı sürece, davranışlarına hakim olur. Çünkü, bütün hareketlerin önce düşünce safhası vardır. İyi veya kötü her davranış önce zihinde tasarlanır ve planlanır daha sonra uygulanır. Bu yüzden zihni güzel duygularla dolu olan insanın, ahlakı da güzelleşir. Ruhumuzu güzelleştirmek için çok okumalı ve bilgili bir kişi olmalıyız. Bilgi, insanın akıl ve iradesini güçlendirir. Kötü huy ve davranışların zararlarını ortaya koyar. Bilgili insanlar, iyi huyların kıymetini ve insanlar için yararlarını bilirler. Doğru ve yanlışı birbirinden ayırırken zorluk çekmezler. Kötülüklerden uzak kalmak için, insanın kendisini ikna etmesi gerekir. Bir hareketin kötülüğüne ve zararına inanan bir insan ondan daha iyi uzaklaşır. Akıl ve mantık, bilgi ve görgü ile beslenir. Manevi güzelliğin göstergesi, güzel ahlaktır. En güzel ahlak kuralları ise İslam dini tarafından belirlenmiştir. Güzel ahlakın ve manevi temizliğin simgesi Sevgili Peygamberimizdir. İslam'a gönül verenler, Onu örnek alır, Onun güzel huylarını benimser ve kalbini, ruhunu temizler. Bizim amacımız ve gayretimiz de böyle olmalıdır.

İnsanın Beden Temizliği Nasıl Olmalıdır ?

Beden temizliğini üç başlık altında inceleyebiliriz:

1- Vücudun dış temizliği: Çeşitli etkenlerle kirlenen bütün dış organlarımızı temiz tutmaktır. Bu temizlik devamlı ve periyodik olmalıdır. Örnek bir insan, çabuk kirlenen el, ayak, yüz ve burun gibi organlarını sabah, öğle ve akşam günde en az üç kez bol su ile yıkar. Yemeklerden sonra ve yatmadan önce ağzını temizler ve dişlerini mutlaka fırçalar. Haftada en az iki kez banyo yapar ve bütün vücudunu bol su ve sabun ile temizler. Tırnaklarını uzayınca keser. Saçlarını temiz tutacak kadar uzatır ve gerektiğinde hemen tıraş olur. Kolonya gibi fazla ağır olmayan güzel kokular kullanır ve mis gibi kokar.

2- Vücudun iç temizliği: İç organlarımızı zararlı yiyecek ve maddelerden uzak tutmaktır. Örnek bir insan, düzenli yemek yer ve aşırı yemekten sakınır. Zararlı yiyecek ve içeceklerden uzaklaşır. Sigara ve içki gibi zararlı alışkanlıklardan kesinlikle kaçınır. Kahve ve oyun salonları gibi yerlerin kötü havasını teneffüs etmez. Sağlığını tehlikeye düşürecek davranışlara yanaşmaz.

3- Elbise temizliği: Giyeceklerimizi temiz tutmak, güzel kullanmak ve kirlenen giysilerimizi hemen değiştirip yıkamaktır. Temiz elbise, yeni elbise demek değildir. Temiz ve ütülü olan bir elbise eski de olsa güzel görünür. Hor kullanılmayan bir giyecek, uzun ömürlü olur.

Neden temizlik yapmaktayız ?

1- Alanın çekici davetkar görümünü sağlamak, herhangi bir toz, kir, çöp belirtisi olmayan alanlar oluşturmak, buraları her zaman temiz muhafaza etmek, kişilerde memnuniyet yaratır.

2- Sağlıklı, mikroptan arındırılmış bir ortam sağlamak için sıhhi temizlik çok önemli bir yer tutar. Eğer bulunduğumu ortam gerektiğince temiz değilse bakteriler oluşur. Bazı bakteriler hayati tehlikeler oluştururlar. Bunun sonucunda da hastalıklar ortaya çıkar ve hatta ölümlere sebep olurlar. Eğer bu alanlarda görev yapanlar belirtilen temizlik kurallarına azami riayet etmezler ise, tehlikeli sonuçlarla karşılaşma olasılığı yüksektir.

3- Temizliğine ve bakımına özen gösterilen eşyaların ömrü daha uzun olur.

4- Dökülen çöp, toz vb. maddelerin ortadan kaldırılması, hijyenik temizlik öneminin bir parçasıdır.

5- Bakteriler çok büyük bir hızla ürerler. En çok hoşlandıkları yerler ise, nemli, ılık, kirli, kuytu alanlardır.

6- Kendimizi ve çalıştığımız alanlardaki diğer insanları riskten kurtarmak için temizlik kurallarına harfiyen uymalıyız.
......www.temizlikbizdensorulur.com ... ......